Celem umówienia wizyty prosimy o pozostawienie swojego adresu mailowego i numeru telefonu - oddzwonimy w najbliższym możliwym terminie lub prosimy o telefon celem ustalenia najbliższego dogodnego terminu wizyty.
Brak jajnika a ciąża – jakie szanse?
Najczęściej kłopot ginekologiczny np. ciąża pozamaciczna czy bardziej nasilona endometrioza rozwija się po tej samej stronie co początkowo aktywniejszy jajnik. Utrata gonady (jajnika) lub jajowodu nie jest wyrokiem niepłodności.
Usuniecie jajnika
U kobiety po usunięciu jednego jajnika, każdego miesiąca miesiączkowanie ma miejsce z drugiego jajnika. Jeżeli problem ginekologiczny i operacja nie uszkodziły funkcji jajnika pozostawionego w organizmie kobiety. Stan jajowodu jest prawidłowy, to płodność jest obniżona w niewielkim stopniu i czas oczekiwania na ciąże jest zbliżony do kobiety z dwoma jajnikami.
Usunięcie jajowodu
Oczywistym jest, że usunięcie obu jajowodów spowoduje niepłodność i brak możliwości zajścia w ciążę w naturalny sposób. Operacyjne usunięcie jednego z jajowodów wydłuża czas do zajścia w ciążę ale zajście w ciąże jest możliwe nawet w sytuacji gdy w danym cyklu miesiączkowym owulacja ma miejsce z jajnika po stronie gdzie został usunięty jajowód. Natura jest tak wspaniała, że jajowód np. lewy, potrafi przechwycić komórkę jajową uwolnioną z jajnika prawego. Czas do zajścia w ciążę u kobiety z usuniętym jednym jajowodem jest dłuższy niż u kobiety z usuniętym jednym jajnikiem.