Umów się na wizytę
po porodzie naturalnym i cięciu cesarskim

Opieka poporodowa

Wizyta po porodzie, kiedy matka przychodzi ze swoim dzieckiem jest zwieńczeniem naszej pracy, jest dla nas powodem do dumy i przyjemnością.

Po porodzie, zalecenia przy wypisie  leżą w gestii szpitala w którym urodziła pacjentka. Najczęściej do domu udaje się zupełnie zdrowa kobieta ze zdrowym dzieckiem. Zmiany zachodzące w organizmie kobiety są fizjologiczne i nie wymagają leczenia. Takie podejście do kobiety po porodzie mają np w Dani, gdzie 3 godziny po porodzie fizjologicznym pacjentka wypisywana jest z dzieckiem do domu. Istotne zagadnienia przy wypisie do domu to wielkość utraty krwi przy porodzie i ewentualna suplementacja żelazem, ustalenie dawek hormonów tarczycy a w zwykłej suplementacji zalecenie karmiącej matce stosowanie jodu dla prawidłowej funkcji tarczycy u dziecka i dobry rozwój ośrodkowego układu nerwowego ( również przez kobiety, które maja chorobę Haschimoto) i supementację witaminą D 3 - to dla matki w celu dobrej absorbcji wapna z przewodu pokarmowego.

Opieka poporodowa

Po porodzie fizjologicznym - kontrolę u lekarza prowadzącego zalecamy 6 tyg. po porodzie, w tym czasie najczęściej kończą się już odchody z macicy. Zatrzymanie treści odchodów w jamie macicy i przerwa w ciągłym czyszczeniu macicy łączy się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju infekcji w macicy. Może prowadzić do pojawienia się gorączki i dreszczy. Na wizycie kontrolnej sprawdzamy jak obkurcza się macica, czy w jamie macicy znajduje się płyn lub inny materiał biologiczny. Sprawdzamy stan blizny po nacięciu krocza. Pytamy o dolegliwości, takie jak temperatura i bóle. Najczęstszą dolegliwością prowadzącą do wzrostu temperatury jest nawał mleka i zastój mleka w gruczołach piersiowych. Jeżeli temperatura przekracza 38 stopni, koniecznym jest podanie antybiotyku. 

 

Po cięciu cesarskim - kontrolę u lekarza prowadzącego zalecamy 4 tyg. po porodzie. Kontrola nie różni się znacząco od kontroli po porodzie fizjologicznym  (prosimy o przeczytanie informacji o kontroli po porodzie fizjologicznym również:) w tym czasie mogą utrzymywać się jeszcze odchody z macicy - krwista, czasem brunatna treść z pochwy która jest objawem czyszczenia macicy. Sprawdzamy stan blizny po cięciu cesarskim - szczególnie stan blizny na macicy. Pytamy o dolegliwości, takie jak temperatura i bóle. 

Najczęściej zadawane pytania: kiedy można rozpocząć  aktywność seksualną, jaką zastosować antykoncepcję i kiedy nastąpi powrót cyklu miesiączkowego. Planując kolejną ciążę najlepiej zajść w ciążę po upływie minimum roku od poprzedniej. Jest to istotne zarówno w aspekcie gojenia blizny po cięciu cesarskim jak również powrotu organizmu do dobrej formy i lepszego przebiegu kolejnej ciąży.

  

 Porada o antykoncepcji zależna jest od planów prokreacyjnych pary. Ważną informacją jest fakt, że pierwsze krwawienie po porodzie występuje zwykle po cyklu bez jajeczkowania. Jajeczkowanie wraca po pierwszej miesiączce. Od takiego stanu, jak to w naturze bywają wyjątki i są kobiety, które pomiędzy ciążami nie miały miesiączki. Po porodzie zarówno naturalnym jak i po cięciu cesarskim zalecamy powstrzymanie się od aktywności fizycznej, obejmującej napinanie mięśni tłoczni brzusznej przez 3 miesiące po porodzie. Zmniejszamy w ten sposób ryzyko obniżenia narządu rodnego i wysiłkowego nietrzymania moczu. Krótko po porodzie radzimy rozpoczęcie ćwiczeń mięśni Kegla. Przerywanie oddawania moczu jest realizujemy przez napięcie mięśni, które należy ćwiczyć dla lepszej ich sprawności w przyszłości. Wyjątkowo nietrzymanie moczu może pojawić nawet w przebiegu ciąży lub krótko po porodzie. Dolegliwości mają szanse ustąpić samoistnie wraz z powrotem czynności hormonalnej jajników. Powrót miesiączek jest bardzo zmienny i zależy w głównej mierze od intensywności karmienia. Jeżeli karmienie włącznie z porą nocną odbywa się w odstępach maksymalnie co 3 godziny jajnik pozostaje w uśpieniu i nie produkuje hormonów. W świecie ludów pierwotnych kobieta rodziła przeciętnie dziecko co 3 lata, karmiła intensywnie do około 2 roku życia dziecka. Dzieci nie były dokarmiane sztucznym mlekiem a intensywność karmienia blokowała owulację. Dzisiaj zalecamy karmienie piersią przez minimum 9 miesięcy mając na uwadze głownie odporność dziecka dzięki przeciwciałom przekazywanym przez matkę z mlekiem. Nadzwyczajne jest zjawisko, kiedy matka w trakcie karmienia piersią choruje np. na infekcję górnych dróg oddechowych, a dziecko karmione piesią jest zdrowe!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.