Umów się na wizytę
Leczenie niepłodności

Diagnostyka mężczyzn

Eneida_Usługi_InVitro_995x809
Diagnostyka mężczyzn

Diagnostyka mężczyzn

Badanie nasienia jest prostym, tanim i szybkim (wynik po dwóch godzinach) testem płodności mężczyzny. Szacuje się, że kłopot z płodnością ma 40% mężczyzn starających się o ciążę. Zasadą jest aby przed rozpoczęciem leczenia niepłodności wykonać badanie nasienia. Badanie wykonuje się po 3-4 dniach bez aktywności seksualnej, a w przypadku stwierdzenia obniżonych parametrów należy powtórzyć badanie po 4 tygodniach. Termin 4 tygodni wynika z sinusoidy i rytmów biologicznych zmian jakości nasienia.

Wpływ na wynik jakości nasienia może mieć przebyta lub aktualna infekcja tj. grypa czy angina. W takiej sytuacji lepiej przełożyć badanie nasienia przynajmniej na 4 tygodnie od zakończenia choroby. Występuje nadzwyczajna zależność pomiędzy jakością życia, dobrostanem psychicznym i jakością nasienia - uśmiechnięty mężczyzna ma lepsze parametry nasienia.

Diagnostyka mężczyzny obok badania jakości nasienia obejmuje ocenę hormonalną: FSH, testosteron, PRL i TSH, czasem estradiolu i LH – hormonów, których nieprawidłowe stężenia mogą wpływać na jakość nasienia.

Leczenie zaburzeń czynności tarczycy czy hyperprolaktynemii może odnieść spektakularne sukcesy, w przypadku stwierdzenia niedoboru FSH i LH, leczenie polega na podawaniu gonadotropin.

Stwierdzenie wysokich poziomów FSH przy obecności plemników w nasieniu sugerować może postępujące wygasanie czynności jąder i nakazuje działać szybko i niezwłocznie, ponieważ skutecznej terapii na taką dolegliwość nie ma.

Posiewy bakteriologiczne nasienia wykonuje się, przy obecności zwiększonej ilości leukocytów w badaniu nasienia,  zmniejszonej ruchliwości plemników lub wysokiej ilości wolnych rodników w badaniu MIOXX.

Badanie na obecność żylaków powrózka nasiennego nie jest badaniem standardowym. W przypadku występowania żylaków powrózka nasiennego 3 stopnia występują wskazania do leczenia operacyjnego. Można rozważyć zamknięcie żylaków powrózka w każdej sytuacji ich występowania z nadzieją na poprawę jakości nasienia, ale w przypadku mniej zaawansowanej choroby wskazania do operacji są mniej uzasadnione.

Diagnostyka
Czynniki obniżające jakość nasienia

Alkohol

Standardowy drink to miara ilości alkoholu oznaczająca 10 g czystego alkoholu. To 250 ml piwa (5%) albo 100 ml wina (12%), albo 30 ml alkoholu mocnego (40%).

Mężczyzna może wypić nawet 4-7 standardowych drinków tygodniowo bez szkody dla płodności. Spożywanie większej ilości alkoholu jest szkodliwe. Nałogowe spożycie alkoholu (>25 standardowych drinków tygodniowo) znacząco pogarsza parametry nasienia.

Palenie tytoniu - Nikotynizm.

Nikotynizm jest najsilniejszym czynnikiem obniżającym płodność u mężczyzn. Negatywny wpływ wynika z działania szkodliwych substancji zawartych w dymie papierosowym i w równym, jeżeli nie w większym stopniu z niedotlenienia związanego z nikotynizmem. Nawet przy zmniejszeniu ilości wypalanych papierosów czynnik niedotlenienia pozostaje aktywny. Szacuje się, że nikotynizm obniża płodność o 30%. Zaprzestanie palenia może poprawić płodność i wpłynie na poprawę ogólnego zdrowia.

Nadwaga

BMI u mężczyzn przekraczające 30 może wiązać się również ze zmniejszoną płodnością. Nadwaga u mężczyzn zwiększa występowanie wad serca u płodów. Nadwaga często towarzyszy niskiej aktywności fizycznej, spożywaniu żywności o mniejszej wartości odżywczej, co w konsekwencji przykłada się na na gorszą jakość nasienia, większa ilość stresu oksydacyjnego i mniejsze libido.

Temperatura w worku mosznowym

Prawidłowa spermatogeneza odbywa się w temperaturze o 2-4 stopnia niższej niż temperatura ciała. Mężczyźni, którzy w miejscu pracy narażają się na przegrzewanie worka mosznowego (praca w wysokich temperaturach (huta) albo kierowcy, którzy pracują wiele godzin w pozycji siedzącej) mają niższe parametry jakości nasienia. Zwiększenie temperatury w worku mosznowym przez obcisłą bieliznę, może również prowadzić do zmniejszonej płodności  i obniżonej jakości nasienia, ale nie jest pewnym aby luźna bielizna poprawiła płodność.

Aktywność zawodowa

Czynniki środowiskowe na jakie narażeni są mężczyźni wykonujący prace w szkodliwych warunkach mogą obniżać jakość nasienia. Aktywność zawodowa w zakresie środków ochrony roślin, lakiernie, długotrwałe przebywanie w polu elektromagnetycznym, biura w pobliżu masztów telefonii komórkowej to przykłady negatywnego wpływu na jakość nasienia i płodność.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.