Umów się na wizytę
Leczenie niepłodności

Oznaczenie poziomu AMH

Eneida_Usługi_Nieplodnosc_995x809
Badanie AMH można wykonać w dowolnym dniu cyklu

Badanie poziomu AMH jest jednym z podstawowych badań w diagnostyce i leczeniu niepłodności. Pozwala ocenić stan rezerwy jajnikowej, pomaga w wykryciu przedwczesnego wygasania jajników (POF) a także zespołu policystycznych jajników (PCOS).

ulugi_leczenie-nieplodnosci_AMH_995x809_1
AMH - badanie rezerwy jajnikowej

AMH (ang. Anti-Mullerian hormone) jest hormonem wytwarzanym przez komórki ziarniste pęcherzyków znajdujących się w jajnikach u kobiet. AMH wytwarzane jest także w jądrach u mężczyzn.

Badanie poziomu AMH jest jednym z podstawowych badań w diagnostyce i leczeniu niepłodności. Pozwala ocenić stan rezerwy jajnikowej, pomaga w wykryciu przedwczesnego wygasania jajników (POF) a także zespołu policystycznych jajników (PCOS).

ulugi_leczenie-nieplodnosci_AMH_995x809_2

Wiedza na temat poziomu AMH u kobiet daje możliwość ocenić m.in.: liczby i potencjału dojrzewania komórek jajowych, szansy poczęcia oraz oszacowanie zakończenia okresu reprodukcyjnego. U mężczyzn hormon ten pozwala ocenić produkcje androgenów a także monitorować skuteczność leczenie raka jądra.

ulugi_leczenie-nieplodnosci_AMH_995x809_3

Funkcje AMH są związane z wiekiem i płcią. W okresie rozwoju embrionalnego bierze udział w kształtowaniu się narządów płciowych. U płodów męskich AMH pełni istotną funkcję, gdyż jest produkowany, obok androgenów, w celu podtrzymywania rozwoju narządów płciowych. Jego brak lub niewłaściwy poziom może zaburzać rozwój męskich narządów płciowych. U chłopców poziom AMH zaczyna spadać w wieku pokwitania.

ulugi_leczenie-nieplodnosci_AMH_995x809_4

W płodach żeńskich natomiast brak produkcji tego hormonu pozwala na rozwój żeńskich narządów płciowych. U kobiet poziom AMH zmienia się wraz z wiekiem i jest bezpośrednio związany z płodnością. W okresie rozrodczym kobiety AMH ma wpływ na regulację dojrzewania pęcherzyków jajnikowych i uwalnianie komórki jajowej. W przypadku dziewczynek AMH rośnie w wieku pokwitania, a następnie maleje wraz z wiekiem rozrodczym i staje się niski lub niewykrywalny po menopauzie.

ulugi_leczenie-nieplodnosci_AMH_995x809_5

Dodatkową wartością diagnostyczną jest to, że poziom AMH nie jest zależny od takich czynników jak:

  • Dnia cyklu miesiączkowego
  • Ciąży
  • Stosowanej antykoncepcji

Badanie AMH można wykonać w dowolnym dniu cyklu, o dowolnej porze dnia i bez konieczności bycia na czczo.

ulugi_leczenie-nieplodnosci_AMH_995x809_6
Normy wyników dla kobiet

18-25 lat - 0,96-13,34 ng/ml - Mediana: 3,71 ng/ml

26-30 lat - 0,17-7,37 ng/ml - Mediana: 2,27 ng/ml

31-35 lat - 0,07-7,35 ng/ml - Mediana: 1,88 ng/ml

36-40 lat - 0,03-7,15 ng/ml - Mediana: 1,62 ng/ml

41-45 lat - 0,00-3,27 ng/ml - Mediana: 0,29 ng/ml

≥46 lat - 0,00-1,15 ng/ml - Mediana: 0,01 ng/ml

ulugi_leczenie-nieplodnosci_AMH_995x809_7
Przygotowanie się do badania

Badanie poziomu AMH nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. Oznaczenie AMH jest wykonywane z próbki krwi pobranej od pacjenta. Przy czym pacjent nie musi być na czczo. Poziom ANH nie zmienia się w ciągu dnia, zatem pora pobrania materiału nie ma znaczenia.

W procedurach wspomaganego rozrodu pomiar AMH umożliwia: ustalenie strategii leczenia oraz ocenę reakcji na stymulację hormonalną (wraz z pomiarami Estradiolu, FSH).

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.