Umów się na wizytę
Mrożenie nasienia

Zabezpieczenie płodności na przyszłość

Eneida_Usługi_InVitro_995x809
Mrożenie nasienia

Mrożenie nasienia

Kriokonserwacja nasienia, czyli jego mrożenie, które pozwala przechowywać zamrożone nasienie przez długi czas. Dzięki krioprotektantom – substancjom ochraniającym plemniki podczas mrożenia – nasienie można stosować do technik wspomaganego rozrodu po jego rozmrożeniu. Technika mrożenia nasienia jest skuteczna i stosowana od lat w medycynie rozrodu. Jest popularna szczególnie wśród mężczyzn planujących poddanie się leczeniu, które może znacznie zaszkodzić płodności (np. onkoterapii).

Wskazania do mrożenia nasienia są m.in. u:

  • pacjentów leczących się na nowotwory i poddawane radio- i/lub chemioterapii,
  • pacjentów przyjmujących leki na choroby autoimmunologiczne,
  • pacjentów podchodzących do niektórych zabiegów chirurgicznych mogących mieć negatywny wpływ na płodność (np. usuniecie jądra/jąder),
  • pacjentów przybywających w stałym kontakcie z czynnikami obniżającymi płodność (np. hutnicy, zawodowi kierowcy, pracownicy elektrowni).
Zabezpieczenie płodności męskiej
Mrożenie nasienia

Przed wykonaniem procedury mrożenia nasienia, pacjent powinien wykonać badanie nasienia w naszej klinice. Dodatkowo niezbędne są aktualne badania:

  • WR – w kierunku kiły
  • Anty-HCV, HBs oraz anty-HBc
  • Anty-HIV I/II
  • Chlamydia trachomatis – PCR
  • Oznaczenie grupy krwi.

Przed oddaniem nasienia zaleca się 3-5 dniowy termin wstrzemięźliwości seksualnej.

W naszej klinice nasienie jest mrożone metodą powolnego schładzania. W przypadku kwalifikacji nasienia do procedury mrożenia, jest ono odpowiednio oczyszczane i następnie do nasienia dodawany jest krioprotektant, który ochrania plemniki w trakcie mrożenia. Materiał jest rozdzielony na opisane porcję, które przechowywane są w odpowiednich słomkach. Następnie słomki są schładzane w oparach azotu po czym trafiają do opisanej kasety, która z kolei jest umieszczana w pojemniku (dewar) wypełnionego ciekłym azotem.

Mrożenie nasienia pozwala zabezpieczyć płodność mężczyzny i pozwala mu planować posiadanie potomstwa. Zamrożone nasienie można wykorzystać w procedurach in vitro i inseminacjach,

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.