Umów się na wizytę
Ginekologia

Hysterskopia diagnostyczna - Poznań

Hysterskopia diagnostyczna

Hysterskopia

Hysteroskopię w leczeniu niepłodności opisaliśmy w leczeniu niepłodności.

Zabieg wykonywany jest w krótki znieczuleniu dożylnym. Pacjent zasypia i nie ma żadnych dolegliwości bólowych. Pacjent musi być na czczo lub przez 6 godzin przed wykonaniem zabiegu powstrzymać się od jedzenia i picia. Obrazy endometrium w USG podejrzane o występowanie przerostów endometrium, polipów endometrialnych, mięśniaków macicy występujących w jamie macicy lub odkształcających jamę macicy (mięśniaki podśluzówkowe), wywiad medyczny z krwawieniami międzymiesiączkowymi, przedłużonymi krwawieniami miesiączkowymi mogą budzić niepokój i są wskazaniami do poszerzenia diagnostyki.

Hysterskopia diagnostyczna

Poszerzenie diagnostyki czyli w takiej sytuacji nabranie pewności o potrzebie wykonania zabiegu wiąże się z doświadczeniem i odpowiedzialnością lekarza. Często pacjent zadaje pytanie, czy zabieg jest konieczny, czy nie można inaczej sprawdzić czy występują bezwzględne wskazania do pobrania materiału z jamy macicy do badania histopatologicznego. Stwierdzenie obrazu endometrium, który budzi podejrzenie np. o polipa endometrialnego najlepiej weryfikować dwa razy, najlepiej w różnych fazach cyklu miesiączkowego i w kolejnym cyklu miesiączkowym. Obawy o przerost endometrium 

Sposób pobrania materiału z jamy macicy zależy od akceptacji pacjentki i wskazań medycznych. Najmniej inwazyjne, ale też najmniej dokładne diagnostycznie jest pobranie materiału z jamy macicy  za pomocą biopsji aspiracyjnej. Podobną skutecznośc diagnostyczną ma biopsja rysowa - badanie bardziej bolesne i raczej nie proponowane w naszej klinice. Kolejne miesce w jakości diagnostycznej ma skrobanie diagnostyczne macicy często ze skrobaniem kanału szyjki macicy - zbieg w znieczuleniu ogólnym.

Największą wartość diagnostyczną, ma hysterioskopia diagnostyczna. Polega ona na wprowadzeniu hysteroskopu do jamy macicy i wzrokowej ocenie śluzówki kanału szyjki macicy, śluzówki jamy macicy, ujść macicznych jajowodów. Identyfikacji miejsc podejrzanych i pobraniu materiału przez pobranie wycinków pod kontrolą wzroku, ewentualnie wycięcie polipów czy mięśniaków jest już działaniem zabiegowym co możemy wykonać w tracie jednego zabiegu.

Wskazaniem do zabiegu hysteroskopii może być również podejrzenie występowania zrostów wewnątrzmacicznych, wrodzonych wad w budowie macicy, czy usuniecie wkładki wewnątrzmacicznej której nie można usunąć w konwencjonalny sposób.

Dysponujemy hysteroskopem firmy STORZ z cienkim płaszczem zewnętrznym umożliwiającym założenie hysteroskopu do jamy macicy bez konieczności jego poszerzania przez tzw. hegarowanie. Zabieg jest dzięki temu mniej inwazyjny. Hysteroskop posiada kanał roboczy przez który możemy wprowadzić do jamy macicy narzędzia do działań zabiegowych

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.