Umów się na wizytę
Leczenie niepłodności

Ocena fragmentacji DNA plemników - Poznań

Ocena fragmentacji DNA plemników

Fragmentacja DNA plemników

Jednym z głównych czynników powodujących obniżenie jakości nasienia i zarazem płodności u mężczyzn jest uszkodzenie DNA  plemników. Badanie fragmentacji DNA plemnika pozwala ocenić w jakim stopniu jest uszkodzony materiał genetyczny. Do oceny fragmentacji (uszkodzenia DNA plemników) stosuje się test SCD wykonany metodą dyspersji chromatyny jądrowej plemnika. Badanie SCD może być połączone z komputerowym badaniem nasienia (CASA).
Wynik jest uznawany za prawidłowy gdy poziom fragmentacji nie przekracza 15%, w przypadku kiedy 16 – 30% plemników cechują się fragmentacją DNA to wynik jest umiarkowany. Nieprawidłowy wynik badania fragmentacji DNA plemników to >30% plemników z fragmentacją DNA.

uslugi_leczenie-nieplodnosci_fragmentacja_995x809_1
Skutki fragmentacji

Uszkodzenie DNA ma miejsce we wszystkich komórkach organizmu. Istnieją dwie główne ścieżki prowadzące do uszkodzenia DNA. Pierwsza jest zupełnie naturalnym procesem prowadzącym do usuwania zbędnych komórek (zaprogramowana śmierć komórki). Druga prowadzi do różnego rodzaju uszkodzeń DNA (mikrodelecje i dwuniciowe pęknięcia) na skutek m. in. stresu oksydacyjnego oraz uszkodzeń mechanizmów naprawy DNA.

uslugi_leczenie-nieplodnosci_fragmentacja_995x809_2

Wskutek zapłodnienia komórki jajowej plemnikiem z fragmentacją chromatyny może dochodzić do nieprawidłowego rozwoju zarodka, nawracających poronień, braku implantacji. Dodatkowo istnieje większe ryzyko wystąpienia wad genetycznych u potomstwa.

uslugi_leczenie-nieplodnosci_fragmentacja_995x809_3
Uszkodzenie chromatyny plemnikowej – czym grozi?

W przypadku gdy plemnik ma umiarkowany stopień uszkodzeń chromatyny może dojść do zapłodnienia oocytu. Jednak może to prowadzić do poronień na wczesnym etapie ciąży.

uslugi_leczenie-nieplodnosci_fragmentacja_995x809_4
Co uszkadza DNA plemników?

Wpływ na wzrost fragmentacji DNA w plemnikach mogą mieć np. toksyny pochodzące ze środowiska w tym dym tytoniowy, siedzący tryb życia, obecność w nasieniu wolnych rodników.

uslugi_leczenie-nieplodnosci_fragmentacja_995x809_5
Jak się przygotować do badania SCD?

Do badania SCD należy przygotować w taki sam sposób jak do zwykłego badania nasienia. Należy pamiętać o 3-5 dniowym okresie wstrzemięźliwości seksualnej.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.