Umów się na wizytę
Zapłodnienie pozaustrojowe In Vitro

Hodowla zarodków jest integralną częścią udanej procedury zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.

Eneida_Usługi_InVitro_995x809

Hodowla zarodków jest integralną częścią procedury wspomaganego rozrodu. Laboratoryjny etap zapłodnienia pozaustrojowego  rozpoczyna  się w momencie pobrania komórki jajowej i oddania nasienia, aż do momentu transferu i/lub zamrożenia zarodków. Zarodek powstaje z połączenia komórki jajowej z plemnikiem. Nie zawsze połączenie plemnika z komórka jajową daje prawidłowe zapłodnienie i nie zawsze podziały rozwojowe zarodka postępują zgodnie z oczekiwaniem.  

Hodowla zarodków
Etapy hodowli

Po wykonaniu punkcji - pobraniu komórek jajowych płyn pęcherzykowy jest przekazywany do laboratorium.  Pod mikroskopem embriolog ocenia, czy w płynie znajdują się wzgórki jajonośne. Są one  izolowane z płynu pęcherzykowego i umieszczane w pożywce hodowlanej. Komórki nieprawidłowe morfologicznie i niedojrzałe są odrzucane - nie wykorzystujemy ich do procedury. Art. 9. ust. 2 Ustawy o leczeniu niepłodności z dnia 25 czerwca 2015 roku dopuszcza zapłodnienie nie więcej niż sześciu żeńskich komórek rozrodczych w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego. Wskazaniem do zapłodnienia większej liczby oocytów jest ukończony przez biorczynię 35. rok życia lub przyczyny medyczne wynikające z choroby współistniejącej z niepłodnością a także dwukrotne nieskuteczne leczenie tą metodą. Dzień po punkcji uzyskujemy informację, czy mamy prawidłowe zapłodnienia, w kolejnym dniu obserwujemy podziały zarodków.

Hodowla zarodków trwa zwykle od dwóch do pięciu dni. Zarodki w mediach hodowlanych znajdują się w specjalnym inkubatorze, który zapewnia odpowiednią temperaturę i stężenie gazów w celu zapewnienia  optymalnych warunków dla wzrostu i rozwoju zarodków. Nad całym procesem czuwają embriolodzy, którzy każdego dnia monitorują rozwój zarodków. Zwykle w trzeciej dobie hodowli odbywa się transfer zarodka do macicy. Pozostałe zarodki poddane są hodowli do stadium blastocysty (5/6 doba)

Uzyskane w ten sposób prawidłowe morfologicznie blastocysty poddaje się kriokonserwacji (mroźeniu). Stosowane obecnie metody witryfikacji nie obniżają ich potencjału rozrodczego. Takie embriony można bezpiecznie transferować po rozmrożeniu z  niemniejszym powodzeniem niż w przypadku świeżego transferu.  

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.