Umów się na wizytę
Zapłodnienie pozaustrojowe In Vitro

Scratching / Biopsja aspiracyjna endometrium

Biopsja aspiracyjna endometrium

Scratching

Biopsja endometrium to technika stosowana w celu poprawy zdolności zarodka do zagnieżdżenia się w macicy po zapłodnieniu in vitro. Polega na powierzchownym uszkodzeniu błony śluzowej- endometrium macicy w celu poprawy zdolności do implantacji.

Można ją wykonać u kobiet, które nie zajdą w ciążę po kilku podejściach do zapłodnienia in vitro, pomimo transferu zarodków dobrej jakości i bez wyraźnego powodu. Brak ciąży po dwóch transferach zarodków  określa się mianem zespołu RIF (ang. recurent implantation failure). Taka postawa kłóci się z naszym sumieniem i wykonujemy biopsję aspiracyjną w każdej sytuacji gdzie można wykorzystać metodę, która może pomóc.

Biopsja aspiracyjna endometrium

Procedura

Endometrium to warstwa tkanki wyściełająca wnętrze macicy. Aby kobieta zaszła w ciążę, embrion musi przyczepić się do tej wyściółki (tzw. implantacja). Uważa się, że niepowodzenie implantacji jest głównym czynnikiem wpływającym na płodność człowieka i jest zwykle przypisywane brakowi receptywności macicy. 

Biopsja endometrium wykonywana jest w drugiej połowie cyklu poprzedzającego transfer zarodka lub w cyklu poprzedzającym zabieg in vitro. Nie jest jasne, jak dokładnie działa biopsja endometrium, ale uważa się, że skaleczenie wyściółki macicy może wywołać reakcję naprawczą. Późniejszy proces naprawy może zwiększyć szanse implantacji poprzez:

  • uwalnianie czynników wzrostu, hormonów i cytokin prozapalnych, które sprawiają, że nowo powstała wyściółka jest bardziej przyjazna dla zarodka,
  • zmniejszenie aktywności/stężenia komórek NK (ang. natural killers)
  • aktywacja genów ważnych dla przygotowania endometrium, których nie można w inny sposób włączyć w momencie próby implantacji.

Optymalny czas dla kobiety na wykonanie tego zabiegu to druga część cyklu przed rozpoczęciem leczenia IVF.

Biopsja endometrium jest prostą, tanią, mało inwazyjną metodą, wykonywaną zwykle bez znieczulenia trwającą ok. 2 minut. Wykonuje się ją podczas wizyty ambulatoryjnej.

Cewnik jest wprowadzany przez szyjkę macicy do jamy macicy, ząbki cewnika zdrapują śluzówkę, a podciśnienie utworzone w cewniku wysysa tkankę z jamy macicy. Co do zasady każdy materiał pobrany z człowieka powinien być zbadany przez patomorfologa. W naszej klinice zabieg screchingu wykonujemy po owulacji w takim samym dniu jak doba zamrożenia zarodka. Informacja z badania histopatologicznego jest cenna i potwierdza stan zdrowia endometrium. W wynikach histopatologicznych z biopsji endometrium możemy spotkać przesunięcie dnia fazy sekcyjnej endometrium i może to wpływać na decyzje o dniu wykonania transferu zarodka. 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.