Celem umówienia wizyty prosimy o pozostawienie swojego adresu mailowego i numeru telefonu - oddzwonimy w najbliższym możliwym terminie lub prosimy o telefon celem ustalenia najbliższego dogodnego terminu wizyty.
Hysteroskopia - Poznań
Czym jest histeroskopia?
Zabieg może mieć charakter diagnostyczny lub operacyjny. Polega na wprowadzeniu do jamy macicy hysteroskopu pozwalającego na ocenę kanału szyjki macicy, ocenę jamy macicy, ujść macicznych jajowodów.
W przypadku obecności struktur patologicznych pod kontrolą wzroku możliwe jest usunięcie zmian i przekazanie do badania histopatologicznego.
Histeroskopię w leczeniu niepłodności wykonujemy celem poszerzenia diagnostyki przed zabiegami zapłodnienia pozaustrojowego, w przypadku podejrzenia zmian występujących w jamie macicy takich jak polipy endometrialne, mięśniaki lub zrosty wewnątrzmaciczne, wady macicy lub podejrzenia przerostów błony śluzowej macicy.
Histeroskopia macicy jest zabiegiem wykonywanym w krótkim znieczuleniu ogólnym, dożylnym, które eliminuje odczuwanie bólu. Można wykonać histeroskopię bez znieczulenia ale wiąże się to ze znaczącym dyskomfortem pacjentki. Przebieg rekonwalescencji po zabiegu jest krótki i raczej ogranicza się do ustąpienia efektów leków stosowanych do znieczulenia. Po zabiegu mogą występować jedno – dwudniowe plamienia.
Zabieg histeroskopii najlepiej wykonać krótko po zakończeniu miesiączki, można ja wykonać w trakcie terapii hormonalnej – np.: farmakologicznej menopauzy. Zabieg w znieczuleniu wykonywany jest na czczo, po wcześniejszym profilaktycznym stosowaniu preparatów dopochwowych celem zminimalizowania ryzyka infekcji pochwowych lub wykonaniu biocenozy pochwy przed zabiegiem.
W trakcie zabiegu wprowadzamy histeroskop do jamy macicy, ponieważ dysponujemy cienkim histeroskopem ze światłowodem i kanałem roboczym, prawie zawsze odbywa się to bez potrzeby poszerzenia kanału szyjki macicy. Jeżeli nie znajdujemy struktur patologicznych, zawsze pobieramy wycinek z błony śluzowej macicy do badania histopatologicznego.
Na wynik czekamy zwykle 2 – 3 tyg. Możemy pobrać również materiał na obecność komórek z obecnością genu CD138 – występują liczniej w stanach zapalnych endometrium. Wynik dostępny jest po około 10 dniach. Zalecenia po zabiegu oprócz oszczędzającego trybu życia w dniu zabiegu zależne są od wykrytej patologii.
Cena zabiegu histeroskopii waha się w granicach 2500 złotych.