Umów się na wizytę
Diagnostyka niepłodności

Badanie nasienia - Poznań

Ikona - badanie nasienia w Poznaniu
Badanie nasienia to podstawa diagnostyki płodności mężczyzn

Przed rozpoczęciem leczenia niepłodności należy zbadać jakość nasienia. Badanie nasienia jest podstawowym badaniem, jakie można przeprowadzić u mężczyzn. Powinno być ono wykonywane na początku diagnostyki pary, tym bardziej, że diagnostyka kobiety jest znacznie bardziej skomplikowana, kosztowna i obejmuje badania bardziej inwazyjne..

uslugi_leczenia-nieplodnosci_badanie-nasienia_995x809_2
Jakie są potencjalne przyczyny złej jakości nasienia?

Jakość nasienia może ulec pogorszeniu pod wpływem wielu czynników. Należą do nich nadmierne spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, stres, niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej. Czynniki takie jak narażenie na szkodliwe warunki środowiskowe oraz niektóre choroby, w tym cukrzyca, mogą także wpływać negatywnie na jakość nasienia.

uslugi_leczenia-nieplodnosci_badanie-nasienia_995x809_3
Jak przygotować się do badania nasienia?

Przygotowanie do badania nasienia to kluczowy krok, który zapewnia najdokładniejsze wyniki. Zalecamy abstynencję płciową przez 3 do 5 dni przed badaniem. Dodatkowo, w okresie poprzedzającym badanie, pacjent nie powinien mieć żadnych infekcji związanych z podwyższoną temperaturą, takich jak gorączka.

Dowiedz się więcej i pobierz formularz. Wcześniejsze wydrukowanie i wypełnienie formularza skróci czas oczekiwania w klinice.

uslugi_leczenia-nieplodnosci_badanie-nasienia_995x809_1

Komputerowe badania nasienia

Komputerowe badania nasienia (Computer Assisted Sperm Analisys - CASA) - to badanie cechujące się najwyższym zaufaniem - złoty standard analizy jakości nasienia. Specjalne programy komputerowe w połączeniu z najwyższą jakością optyki profesjonalnych mikroskopów oraz ultraczułe kamery pozwalają na rejestrację obrazów mikroskopowych plemników. Nasienie poddaje się specjalistycznemu barwieniu,  a uzyskane obrazy pozwalają na szczegółową analizę budowy, ruchu, koncentracji plemników.

uslugi_leczenia-nieplodnosci_badanie-nasienia_995x809_4

Wynik badania jest obiektywny i nie jest zależny od czynnika ludzkiego (brak wprawy laboranta w ocenie jakości nasienia). Warunkiem jest poświęcenie wystarczającej ilości czasu, aby móc ocenić 500 plemników w ocenie ruchliwości i 100 w ocenie morfologii. Wprowadzanie ograniczeń czasowych dla takiego badania może dawać fałszywe wyniki. Dla poznania prawdy nie mamy ograniczeń czasowych.

uslugi_leczenia-nieplodnosci_badanie-nasienia_995x809_6
Jak przebiega komputerowe badanie nasienia?

Dzięki mikroskopowi sprzęgniętemu z kamerą cyfrową wykonuje się serię zdjęć nasienia. Uzyskane obrazy pozwalają na analizę morfologii – budowy plemnika, ruchu plemnika. Szczególna wartość mają wyniki dokładnej analizy morfologii plemnika długość, szerokość, obwód oraz powierzchnia główki; powierzchnia akrosomu; szerokość, powierzchnia, odległości miejsca przyczepienia od środka główki.

uslugi_leczenia-nieplodnosci_badanie-nasienia_995x809_5
Co oznacza "niska koncentracja plemników" w wyniku badania nasienia?

Niska koncentracja plemników, znana też jako oligozoospermia, odnosi się do sytuacji, gdy w ejakulacie jest mniej niż 15 milionów plemników na mililitr. To może mieć wpływ na zdolność do zapłodnienia.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.