Umów się na wizytę
Diagnostyka niepłodności

Badanie nasienia - Poznań

Ikona - badanie nasienia w Poznaniu
Badanie nasienia to podstawa diagnostyki płodności mężczyzn

Przed rozpoczęciem leczenia niepłodności należy zbadać jakość nasienia. Badanie nasienia jest podstawowym badaniem, jakie można przeprowadzić u mężczyzn. Powinno być ono wykonywane na początku diagnostyki pary, tym bardziej, że diagnostyka kobiety jest znacznie bardziej skomplikowana, kosztowna i obejmuje badania bardziej inwazyjne.

Jakie są potencjalne przyczyny złej jakości nasienia?

Jakość nasienia może ulec pogorszeniu pod wpływem wielu czynników. Należą do nich nadmierne spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, stres, niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej. Czynniki takie jak narażenie na szkodliwe warunki środowiskowe oraz niektóre choroby, w tym cukrzyca, mogą także wpływać negatywnie na jakość nasienia.

Jak przygotować się do badania nasienia?

Przygotowanie do badania nasienia to kluczowy krok, który zapewnia najdokładniejsze wyniki. Zalecamy abstynencję płciową przez 3 do 5 dni przed badaniem. Dodatkowo, w okresie poprzedzającym badanie, pacjent nie powinien mieć żadnych infekcji związanych z podwyższoną temperaturą, takich jak gorączka.

Dowiedz się więcej i pobierz formularz. Wcześniejsze wydrukowanie i wypełnienie formularza skróci czas oczekiwania w klinice.

Komputerowe badania nasienia

CASA

Komputerowe badania nasienia (Computer Assisted Sperm Analisys - CASA) - to badanie cechujące się najwyższym zaufaniem - złoty standard analizy jakości nasienia. Specjalne programy komputerowe w połączeniu z najwyższą jakością optyki profesjonalnych mikroskopów oraz ultraczułe kamery pozwalają na rejestrację obrazów mikroskopowych plemników. Nasienie poddaje się specjalistycznemu barwieniu,  a uzyskane obrazy pozwalają na szczegółową analizę budowy, ruchu, koncentracji plemników. Wynik badania jest obiektywny i nie jest zależny od czynnika ludzkiego (brak wprawy laboranta w ocenie jakości nasienia). Warunkiem jest poświęcenie wystarczającej ilości czasu, aby móc ocenić 500 plemników w ocenie ruchliwości i 100 w ocenie morfologii. Wprowadzanie ograniczeń czasowych dla takiego badania może dawać fałszywe wyniki. Dla poznania prawdy nie mamy ograniczeń czasowych.

Jak przebiega komputerowe badanie nasienia?

Dzięki mikroskopowi sprzęgniętemu z kamerą cyfrową wykonuje się serię zdjęć nasienia. Uzyskane obrazy pozwalają na analizę morfologii – budowy plemnika, ruchu plemnika. Szczególna wartość mają wyniki dokładnej analizy morfologii plemnika długość, szerokość, obwód oraz powierzchnia główki; powierzchnia akrosomu; szerokość, powierzchnia, odległości miejsca przyczepienia od środka główki.

Co oznacza "niska koncentracja plemników" w wyniku badania nasienia?

Niska koncentracja plemników, znana też jako oligozoospermia, odnosi się do sytuacji, gdy w ejakulacie jest mniej niż 15 milionów plemników na mililitr. To może mieć wpływ na zdolność do zapłodnienia.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.