Celem umówienia wizyty prosimy o pozostawienie swojego adresu mailowego i numeru telefonu - oddzwonimy w najbliższym możliwym terminie lub prosimy o telefon celem ustalenia najbliższego dogodnego terminu wizyty.
HSG
Ocena drożności jajowodów w trakcie laparoskopii – metoda inwazyjna. Cechuje ją możliwość diagnozy ewentualnej przyczyny niedrożności jajowodów, ale możliwości jej ewentualnej naprawy w trakcie zabiegu laparoskopowego są bardzo ograniczone. W naszej ocenie wykonywanie laporoskopii celem potwierdzania drożności jajowodów jest nieuzasadnione. Powinny występować inne wskazania do laparoskopii
Ocena drożności jajowodów w badaniu HSG - hysterosalpingografii - badanie najczęściej stosowane dla postawienia właściwego rozpoznania. Cechuje je wysokie zaufanie i korelacja między postawionym rozpoznaniem a stanem faktycznym. Stosunkowo mało inwazyjne, chociaż konieczne jest zastosowanie promieniowania RTG. Zabieg ten wykonujemy u kobiet leczonych z powodu niepłodności, po miesiączce, w pierwszej fazie cyklu. Pozwala na ocenę wielkości i kształtu jamy macicy, ocenę występowania zrostów wewnątrzmacicznych, mięśniaków, polipów w jamie macicy oraz na ocenę drożności jajowodów. Polega na założeniu specjalnego cewnika do jamy macicy i podaniu kontrastu do jamy macicy, który dalej wycieniowuje jajowody i wylewa się do jamy brzusznej. W trakcie badania wykonujemy zdjęcia RTG.
Badanie może wiązać się z występowaniem powikłań takich jak odczyn uczuleniowy – włącznie ze wstrząsem anafilaktycznym na środek kontrastowy z zawartością jodu oraz powikłanie zapalne w postaci zapalenia przydatków. Przed zabiegiem zbieramy wywiad w kierunku ryzyka uczulenia na jodowe środki kontrastowe, zlecamy podanie preparatów dopochwowych zmniejszających ryzyko infekcji i stosujemy profilaktykę antybiotykiem. W uzasadnionych przypadkach pobieramy biocenozę pochwy lub wykonujemy posiewy z pochwy.