Umów się na wizytę
Leczenie niepłodności

HSG

Eneida_Usługi_Nieplodnosc_995x809
Badanie drożności jajowodów (HSG) można wykonać na drodze trzech dostępnych metod:

Ocena drożności jajowodów w trakcie laparoskopii – metoda inwazyjna. Cechuje ją możliwość diagnozy ewentualnej przyczyny niedrożności jajowodów, ale możliwości jej ewentualnej naprawy w trakcie zabiegu laparoskopowego są bardzo ograniczone. W naszej ocenie wykonywanie laporoskopii celem potwierdzania drożności jajowodów jest nieuzasadnione. Powinny występować inne wskazania do laparoskopii

Hysterosalpigografia
HSG - badanie drożności jajowodów

Ocena drożności jajowodów  w badaniu HSG - hysterosalpingografii  - badanie najczęściej stosowane dla postawienia właściwego rozpoznania. Cechuje je wysokie zaufanie i korelacja między postawionym rozpoznaniem a stanem faktycznym. Stosunkowo mało inwazyjne, chociaż konieczne jest zastosowanie promieniowania RTG. Zabieg ten wykonujemy u kobiet leczonych z powodu niepłodności, po miesiączce,  w pierwszej fazie cyklu. Pozwala na ocenę wielkości i kształtu jamy macicy, ocenę występowania zrostów wewnątrzmacicznych, mięśniaków, polipów w jamie macicy oraz na ocenę drożności jajowodów. Polega na założeniu specjalnego cewnika do jamy macicy i podaniu kontrastu do jamy macicy, który dalej wycieniowuje jajowody i wylewa się do jamy brzusznej. W trakcie badania wykonujemy zdjęcia RTG. 

Badanie może wiązać się z występowaniem powikłań takich jak odczyn uczuleniowy – włącznie ze wstrząsem anafilaktycznym na środek kontrastowy z zawartością jodu oraz powikłanie zapalne w postaci zapalenia przydatków. Przed zabiegiem zbieramy wywiad w kierunku ryzyka uczulenia na jodowe środki kontrastowe, zlecamy podanie preparatów dopochwowych zmniejszających ryzyko infekcji i stosujemy profilaktykę antybiotykiem. W uzasadnionych przypadkach pobieramy biocenozę pochwy lub wykonujemy posiewy z pochwy. 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.