Umów się na wizytę
Zapłodnienie pozaustrojowe In Vitro

Transfer zarodka(ów) do jamy macicy pod kontrolą USG

Eneida_Usługi_InVitro_995x809

Transfer zarodka jest niebolesną procedurą, która polega na podaniu zarodka do jamy macicy za pomocą cienkiego cewnika. Zabieg najlepiej wykonać z wypełnionym pęcherzem moczowym. Polecamy powstrzymanie się przed oddaniem moczu po zgłoszeniu się w klinice na transfer. Przeniesienie zarodka w sposób szybki, bez trudności jest kluczowym etapem leczenia i w przypadku skomplikowanej anatomii pacjentki wymaga doświadczenia osoby wykonującej ten zabieg. W przypadku trudnych transferów, cewniki mają specjalne prowadnice, które można kształtować odpowiednio do krzywizn kanału szyjki macicy. Wszystkie transfery wykonujemy pod kontrolą USG.

Po transferze embriolog sprawdza czy zarodek nie pozostał w cewniku i w razie konieczności wykonuje się ponowny transfer. 

Transfer zarodka
Przebieg

Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego niesie za sobą nieznacznie większe ryzyko ciąży pozamacicznej. Nie jest udowodnione że częstość występowania ciąży pozamacicznej jest związana z nieprawidłowo wykonanym transferem. 

Zdarzają się sytuacje, kiedy trudności w trakcie zabiegu powodują odroczenie transferu.

Po punkcji przed transferem sprawdzany jest poziom progesteronu. Progesteron jest hormonem o działaniu ochronnym wobec ciąży (działaniu immunomodulującym tj. czyli działaniu zmniejszającym aktywność układu odpornościowego). Właściwy poziom progesteronu hamuje odrzucenie ciąży przez organizm kobiety.

Po transferze w oczekiwaniu na pozytywny test ciążowy ponawia się oznaczenia progesteronu w rytmie zależnym od uzyskiwanych stężeń progesteronu. 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.