Umów się na wizytę
Zapłodnienie pozaustrojowe In Vitro

Transfer zarodka(ów) do jamy macicy pod kontrolą USG

Eneida_Usługi_InVitro_995x809
Transfer zarodka
Przebieg

Transfer zarodka jest niebolesną procedurą, która polega na podaniu zarodka do jamy macicy za pomocą cienkiego cewnika. Zabieg najlepiej wykonać z wypełnionym pęcherzem moczowym. Polecamy powstrzymanie się przed oddaniem moczu po zgłoszeniu się w klinice na transfer. Przeniesienie zarodka w sposób szybki, bez trudności jest kluczowym etapem leczenia i w przypadku skomplikowanej anatomii pacjentki wymaga doświadczenia osoby wykonującej ten zabieg. W przypadku trudnych transferów, cewniki mają specjalne prowadnice, które można kształtować odpowiednio do krzywizn kanału szyjki macicy. Wszystkie transfery wykonujemy pod kontrolą USG.

Po transferze embriolog sprawdza czy zarodek nie pozostał w cewniku i w razie konieczności wykonuje się ponowny transfer. 

Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego niesie za sobą nieznacznie większe ryzyko ciąży pozamacicznej. Nie jest udowodnione że częstość występowania ciąży pozamacicznej jest związana z nieprawidłowo wykonanym transferem. 

Zdarzają się sytuacje, kiedy trudności w trakcie zabiegu powodują odroczenie transferu.

Po punkcji przed transferem sprawdzany jest poziom progesteronu. Progesteron jest hormonem o działaniu ochronnym wobec ciąży (działaniu immunomodulującym tj. czyli działaniu zmniejszającym aktywność układu odpornościowego). Właściwy poziom progesteronu hamuje odrzucenie ciąży przez organizm kobiety.

Po transferze w oczekiwaniu na pozytywny test ciążowy ponawia się oznaczenia progesteronu w rytmie zależnym od uzyskiwanych stężeń progesteronu. 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.