Celem umówienia wizyty prosimy o pozostawienie swojego adresu mailowego i numeru telefonu - oddzwonimy w najbliższym możliwym terminie lub prosimy o telefon celem ustalenia najbliższego dogodnego terminu wizyty.
Leczenie torbieli gruczołu Bartholina
Gruczoł przedsionkowy większy, nazywany inaczej od nazwiska jego odkrywcy gruczołem Bartholina spełnia ważną rolę w życiu kobiety, choć czasem sprawia kłopoty w najmniej oczekiwanym momencie.
Gruczoł, a w zasadzie dwa symetrycznie umiejscowione gruczoły po obu stronach wewnętrznych warg sromowych u wejścia do pochwy są odpowiedzialne za nawilżenie przedsionka pochwy w trakcie stosunku płciowego. Wydzielina śluzowa gruczołu przedsionkowego ułatwia odbywanie stosunków płciowych.
Prawidłowo jego działanie uwidacznia się w wieku dojrzałości płciowej. Przed okresem pokwitania oraz w okresie pomenopauzalnym aktywność gruczołu jest praktycznie niewidoczna. Prawidłowo funkcjonujące gruczoły Bartholina są niewyczuwalne, ich wydzielina jest przejrzysta, śluzowa, bez nieprzyjemnego zapachu i pojawia się w zwiększonej ilości głównie podczas podniecenia płciowego.
U kobiet dojrzałych hormonalnie czasem z niezależnych przyczyn dochodzi do zatkania ujścia gruczołu i zatrzymania wydzieliny wewnątrz przewodów wyprowadzających. Dzieje się tak niekiedy powoli, wręcz niezauważalnie. Czasem bardzo szybko, wręcz w czasie kilku godzin.
Niezależnie od higieny, na skórze człowieka zawsze bytuje pewna ilość bakterii. Bakterie te niekiedy przedostają się do przewodów wyprowadzających prowadząc do powstania zapalenia lub wręcz do żywo bolesnego ropnia gruczołu przedsionkowego większego (gruczołu Bartholina.)
Metody i sposoby leczenia schorzeń gruczołu przedsionkowego różnią się w zależności z jakim schorzeniem mamy do czynienia. Czasem gdy pojawił się niewielki zastój, niebolesna, umiejscowiona głęboko pod skórą wystarczą nasiadówki, przymoczki, czasem nakłucie i wyssanie zawartości torbieli.
Gdy pojawia się stan zapalny, a więc ból, zaczerwienienie lub gorączka, konieczne może być nacięcie i otwarcie ropnia, niekiedy z odpowiednim opracowaniem ranki by następnie odprowadzała wydzielinę prawidłowo. Takie postępowanie może niekiedy wymagać dodatkowo zastosowania antybiotykoterapii.
Choroby gruczołu przedsionkowego mogą się w niewielkim odsetku przypadków powtarzać, wtedy może dojść do konieczności całkowitego wycięcia gruczołu. Na szczęście gruczoły są dwa, i nie są to jedyne gruczoły w tej okolicy "ułatwiające życie".
Wszystkie procedury lecznicze są przeprowadzane w krótkim znieczuleniu dożylnym i są całkowicie bezbolesne i pozwalają na opuszczenie kliniki krótko po zabiegu. Sposób i zakres leczenie zaproponuje i omówi lekarz w trakcie wizyty. Zwróci uwagę na sposób utrzymywania higieny po zabiegu, zaleci odpowiednie środki medyczne dedykowane do tego celu, a jeśli uzna za konieczne przepisze antybiotyk.