Umów się na wizytę
Ginekologia

Leczenie torbieli gruczołu Bartholina

Eneida_Usługi_Ginekologia_995x809
Gruczoł przedsionkowy - potrzebny czy kłopotliwy

Gruczoł przedsionkowy większy, nazywany inaczej od nazwiska jego odkrywcy gruczołem Bartholina spełnia ważną rolę w życiu kobiety, choć czasem sprawia kłopoty w najmniej oczekiwanym momencie.

uslugi_ginekologia_leczenie-torbieli-gruczolu-bartholina_995x809_1
Ten guzek u wejścia do pochwy

Gruczoł, a w zasadzie dwa symetrycznie umiejscowione gruczoły po obu stronach wewnętrznych warg sromowych u wejścia do pochwy są odpowiedzialne za nawilżenie przedsionka pochwy w trakcie stosunku płciowego. Wydzielina śluzowa gruczołu przedsionkowego ułatwia odbywanie stosunków płciowych.

uslugi_ginekologia_leczenie-torbieli-gruczolu-bartholina_995x809_2

Prawidłowo jego działanie uwidacznia się w wieku dojrzałości płciowej. Przed okresem pokwitania oraz w okresie pomenopauzalnym aktywność gruczołu jest praktycznie niewidoczna. Prawidłowo funkcjonujące gruczoły Bartholina są niewyczuwalne, ich wydzielina jest przejrzysta, śluzowa, bez nieprzyjemnego zapachu i pojawia się w zwiększonej ilości głównie podczas podniecenia płciowego.

uslugi_ginekologia_leczenie-torbieli-gruczolu-bartholina_995x809_8

U kobiet dojrzałych hormonalnie czasem z niezależnych przyczyn dochodzi do zatkania ujścia gruczołu i zatrzymania wydzieliny wewnątrz przewodów wyprowadzających. Dzieje się tak niekiedy powoli, wręcz niezauważalnie. Czasem bardzo szybko, wręcz w czasie kilku godzin.

uslugi_ginekologia_leczenie-torbieli-gruczolu-bartholina_995x809_4
Torbiel, ropień gruczołu przedsionkowego

Niezależnie od higieny, na skórze człowieka zawsze bytuje pewna ilość bakterii. Bakterie te niekiedy przedostają się do przewodów wyprowadzających prowadząc do powstania zapalenia lub wręcz do żywo bolesnego ropnia gruczołu przedsionkowego większego (gruczołu Bartholina.)

uslugi_ginekologia_leczenie-torbieli-gruczolu-bartholina_995x809_5
Metody leczenia schorzeń gruczołu przedsionkowego

Metody i sposoby leczenia schorzeń gruczołu przedsionkowego różnią się w zależności z jakim schorzeniem mamy do czynienia. Czasem gdy pojawił się niewielki zastój, niebolesna, umiejscowiona głęboko pod skórą wystarczą nasiadówki, przymoczki, czasem nakłucie i wyssanie zawartości torbieli.

uslugi_ginekologia_leczenie-torbieli-gruczolu-bartholina_995x809_6
Stan zapalny

Gdy pojawia się stan zapalny, a więc ból, zaczerwienienie lub gorączka, konieczne może być nacięcie i otwarcie ropnia, niekiedy z odpowiednim opracowaniem ranki by następnie odprowadzała wydzielinę prawidłowo. Takie postępowanie może niekiedy wymagać dodatkowo zastosowania antybiotykoterapii.

uslugi_ginekologia_leczenie-torbieli-gruczolu-bartholina_995x809_7
Czy usunięcie gruczołu jest konieczne?

Choroby gruczołu przedsionkowego mogą się w niewielkim odsetku przypadków powtarzać, wtedy może dojść do konieczności całkowitego wycięcia gruczołu. Na szczęście gruczoły są dwa, i nie są to jedyne gruczoły w tej okolicy "ułatwiające życie".

uslugi_ginekologia_leczenie-torbieli-gruczolu-bartholina_995x809_3

Wszystkie procedury lecznicze są przeprowadzane w krótkim znieczuleniu dożylnym i są całkowicie bezbolesne i pozwalają na opuszczenie kliniki krótko po zabiegu. Sposób i zakres leczenie zaproponuje i omówi lekarz w trakcie wizyty. Zwróci uwagę na sposób utrzymywania higieny po zabiegu, zaleci odpowiednie środki medyczne dedykowane do tego celu, a jeśli uzna za konieczne przepisze antybiotyk.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.