Umów się na wizytę
Zapłodnienie pozaustrojowe In Vitro

Punkcja jajników - pobranie komórek jajowych (Poznań)

Punkcja jajników - pobranie komórek jajowych

Punkcja jajników - pobranie komórek jajowych

Zabieg przyprowadza się w krótkim znieczuleniu ogólnym dożylnym. Pacjent musi być na czczo (nic nie jeść i nie pić), należy zażyć leki stosowane codziennie z powodu np. niedoczynności tarczycy czy nadciśnienia popijając małą ilością wody (do 25 ml). Wynikiem przeprowadzonej stymulacji jajników jest wzrost wielkości pęcherzyków w jajnikach. Podczas zabiegu, pod kontrolą USG lekarz wbija igłę punkcyjną przez sklepienie pochwy do jajnika w którym znajdują się w/w pęcherzyki. Za pomocą siły ssącej wytworzonej przez specjalną pompę. W naszej klinice stosujemy pompę Labotec Aspirator 3, w której możemy regulować siłę ssącą.

Punkcja jajników - przebieg

Przebieg

Pobrany płyn z pęcherzyków jest następnie przekazywany embriologowi. Szukamy wzgórki jajonośnych w płynie pobranym z pęcherzyków. Lekarz stara się w sposób bezpieczny pobrać płyn z pęcherzyków wartościowych - wystarczająco dużych, aczkolwiek w przypadku zagrażającego zespołu hiperstymulacji staramy się nakłuć i opróżnić wszystkie pęcherzyki. Zmiany cystyczne, podejrzewane o torbiele proste, opróżniamy aspirując ich płyn również za pomocą pompy. Jeżeli występują torbiele endometrialne, staramy się je ominąć chyba, że nie sposób pobrać płynu z pęcherzyków, które znajdują się w cieniu torbieli endometrialnych. Nakłutą torbiel endometrialną opróżniamy w całości.

Ostatnim etapem punkcji jajników jest kontrola krwawienia. Stan ogólny po znieczuleniu jest oceniany przez lekarza-anestezjologa. Po zabiegu pacjent jest przenoszony do pokoju odpoczynku, w którym przebywa przez 2-3 godziny, do momentu powrotu do pełni sił i możliwości bezpiecznego opuszczenia kliniki. 

W praktyce, punkcja jajników jest zabiegiem inwazyjnym, którego powikłania mogą wystąpić w formie krwawienia do jamy brzusznej, z tkanki jajnikowej, z naczyń jamy brzusznej (np. żylaków około jajnikowych), zapalenie otrzewnej po nakłuciu torbieli endodermalnej, zapalenie otrzewnej po perforacji jelit, uszkodzenie pęcherza i jelit oraz krwawienie pozaotrzewnowe.

Po punkcji rozpoczyna się suplementacja hormonalna progesteronem i estrogenami.  Leki podawane mogą być drogą doustną, w formie zastrzyków podskórnych lub domięśniowych lub dopochwowo. Wybór drogi podania i dawek leków zależy od preferencji pacjentki i sugestii lekarza o wyborze skuteczniejszej metody leczenia.     

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.