Celem umówienia wizyty prosimy o pozostawienie swojego adresu mailowego i numeru telefonu - oddzwonimy w najbliższym możliwym terminie lub prosimy o telefon celem ustalenia najbliższego dogodnego terminu wizyty.
Punkcja jajników - pobranie komórek jajowych (Poznań)
Punkcja jajników - pobranie komórek jajowych
Zabieg przyprowadza się w krótkim dożylnym znieczuleniu ogólnym. Pacjentka musi być na czczo (nic nie jeść i nie pić), należy zażyć leki stosowane codziennie z powodu np. niedoczynności tarczycy czy nadciśnienia popijając małą ilością wody (do 25 ml). Po przebyciu do kliniki Pacjentka wypełnia ankietę anestezjologiczną i odbywa krótka wizytę z lekarzem anestezjologiem.
Podczas zabiegu, pod kontrolą USG lekarz wprowadza igłę punkcyjną przez sklepienie pochwy do jajnika w którym znajdują się w/w pęcherzyki. Za pomocą siły ssącej wytworzonej przez specjalną pompę z pęcherzyka pobierany jest płyn pęcherzykowy w którym znajduję się komórka jajowa. W naszej klinice stosujemy pompę Labotec Aspirator 3, w której możemy regulować siłę ssącą. Lekarz stara się w sposób bezpieczny pobrać płyn z pęcherzyków wartościowych - wystarczająco dużych, aczkolwiek w przypadku zagrażającego zespołu hiperstymulacji staramy się nakłuć i opróżnić wszystkie pęcherzyki.
Punkcja jajników - przebieg
Pobrany płyn z pęcherzyków jest następnie przekazywany embriologowi w laboratorium. Embriolog pod lupą stereoskopową wyszukuje komórki jajowe znajdujących się w płynie pobranym z pęcherzyków. Pobrane komórki jajowe przekładane są następnie do specjalnego medium hodowlanego i umieszczane w inkubatorze do czasu zapłodnienia lub witryfikacji.
Zmiany cystyczne, podejrzewane o torbiele proste, opróżniamy aspirując ich płyn również za pomocą pompy. Jeżeli występują torbiele endometrialne, staramy się je ominąć chyba, że nie sposób pobrać płynu z pęcherzyków, które znajdują się w cieniu torbieli endometrialnych. Nakłutą torbiel endometrialną opróżniamy w całości.
Ostatnim etapem punkcji jajników jest kontrola krwawienia. Stan ogólny po znieczuleniu jest oceniany przez lekarza-anestezjologa. Po zabiegu pacjentka jest przenoszona do pokoju odpoczynku, w którym przebywa przez 2-3 godziny, do momentu powrotu do pełni sił i możliwości bezpiecznego opuszczenia kliniki. Przy opuszczaniu kliniki przez pacjentkę po zabiegu punkcji zaleca się obecność osoby towarzyszącej.
W praktyce, punkcja jajników jest zabiegiem inwazyjnym, którego powikłania mogą wystąpić w formie krwawienia do jamy brzusznej, z tkanki jajnikowej, z naczyń jamy brzusznej (np. żylaków około jajnikowych), zapalenie otrzewnej po nakłuciu torbieli endodermalnej, zapalenie otrzewnej po perforacji jelit, uszkodzenie pęcherza i jelit oraz krwawienie pozaotrzewnowe.
Po punkcji rozpoczyna się suplementacja hormonalna progesteronem i estrogenami w celu przygotowania endometrium macicy do ewentualnego transferu zarodków. Leki podawane mogą być drogą doustną, w formie zastrzyków podskórnych lub domięśniowych lub dopochwowo. Wybór drogi podania i dawek leków zależy od preferencji pacjentki i sugestii lekarza o wyborze skuteczniejszej metody leczenia.