Umów się na wizytę
Zakażenia wirusem HPV

Czy można podjąć działania terapeutyczne, które zwiększą szanse zwalczenia wirusa przez układ immunologiczny pacjentki?

Zakażenia wirusem HPV

HPV - zakażenie, które może prowadzić do powstania nowotworu szyjki macicy

Wirusy brodawczaka ludzkiego występują powszechnie u człowieka a niektóre z nich bytuja w nabłonku kanału szyjki macicy i jeżeli należą do typów onkogennych, mogą prowadzić do powstania zmian przednowotworowych i nowotworów szyjki macicy. Podejrzenie o występowanie zakażenia HPV może powstać na podstawie wyniku badania cytologicznego, gdzie lekarz - patomorfolog, wskazuje na możliwość zakażenia HPV. Dość często infekcja HPV może ukrywać się pod zmianami zapalnymi w wyniku badania cytologicznego pomimo wdrożenia leczenia przeciwzapalego i prawidłowej flory bakteryjnej w pochwie. Stan zapalny jest manifestacją walki obronnej organizmy z zakażeniem, gdzie nie zawsze dochodzi do zwalczenia wirusa. Powszechnym celem profilaktyki onkologicznej jest wykrycie zmian przednowotworocowych na poziomie CIN 1, ewentualnie CIN 2 lub skrajnie CIN 3 z możliwością leczenia operacyjnego mającego na celu doszczetne wycięcie zmian przednowotworowych. Gorzej, jeżeli zakażenie wirusem HPV pozostaje aktywne i grozi nawrotem zmian przednowotworowych.

Aktywna walka z wirusem HPV

Zakażenia wirusem HPV

Wobec zakażenia wirusem HPV nie ma dostępnych leków skutecznych w zwalczaniu wirusa. Zwalczenie zakażenia jest najważniejsze w zahamowaniu procesów prowadzących do powstania raka szyjki macicy. Istnieje możliwość wykonania zabiegu, który zwiększa zdolności obronne organizmu przed wirusem HPV. Celem zabiegu jest prezentacja antygenów wirusa HPV układowi immunologicznemu organizmu pacjentki i umożliwienie wytworzenia przeciwciał zwalczających patogen. Antygeny wirusa prezentowane na białkach powstałych przy oparzeniu tkanki, są sposobem jaki wykorzystywany jest przez producentów szczepionek przeciw HPV. Zaleta naszej metody jest wytworzenie swego rodzaju autoszczepionki. Przewagą jest również możliwość zwalczania typu wirusa jakim jest zakażona pacjentka (ograniczona ilość typów wirusa dostępna w szczepionkach).

Podstawowym elementem w wykonaniu zabiegu odparowania tkanki zawierającej wirus jest bezpieczeństwo pacjentki. W uzasadnionych przypadkach koniecznym jest pobranie wycinków i skrobanie szyjki macicy przed zabiegiem. Nie można wykonać z zabiegu wobec już istniejących stanów przednowotorowych. Po wycięciu zmian przednowotworowych i obecności aktywnego zakażenia wirusa HPV wykonujemy zabieg terapeutyczny, Oceniamy skuteczność  zabiegu na 90 %, a u pacjentek u których zakażenie utrzymuje się po 3 miesiącach od wykonania zabiegu, proponujemy założenie spirali wewnątrzmacicznej z miedzią. Odsetek pacjentów, którzy skutecznie zwalczą zakażenie HPV jest w ten sposób jeszcze większy.    

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.