Umów się na wizytę
Leczenie niepłodności

Inseminacja nasieniem partnera - Poznań

Inseminacja nasieniem partnera
Inseminacja nasieniem partnera

Podanie nasienia do jamy macicy możemy wykonać w przebiegu leczenia niepłodności. Wskazaniem może być obniżona jakość nasienia, występowanie przeciwciał przeciwplemnikowych w śluzie, nieprawidłowy wynik testu penetracji lub testu postkoitalnego lub niepłodność o niewyjaśnionych przyczynach.

Badania przed inseminacją

Przed zabiegiem, nasienie podlega ocenie, plemniki powinny występować w wystarczającej koncentracji tj. 1 mln/ml, aby spełnić minimum wymagane dla powodzenia procedury. Brak wystarczającej koncentracji w przygotowanej próbce inseminacyjnej może być przyczyna dyskwalifikacji z procedury. Nasienie po specjalnym przygotowaniu  w laboratorium seminologicznym podawane jest w ściśle określonym czasie za pomocą katetera do inseminacji. Wyznaczenie terminu wykonania inseminacji należy do lekarza i zwykle odbywa się po kontroli stężenia LH lub przez podanie zastrzyku wywołującego owulację.  Procedura inseminacji może być dokonana w cyklu stymulowanym i w przypadku nadmiernej odpowiedzi jajnika należy odstąpić od wykonania inseminacji z powodu ryzyka ciąży mnogiej i rozwoju ryzyka zespołu hyperstymulacji. 

Skuteczność inseminacji
Inseminacja

Do wykonania inseminacji konieczne jest wykonanie badań u obojga partnerów diagnozujących choroby infekcyjne, ujemne wyniki takich badań są niezbędne. Procedurę inseminacji można wspomagać stymulacją jajeczkowania - uzyskanie dwóch lub trzech pęcherzyków na zastrzykach z gonadotropinami pozwala na zwiększenie skuteczności metody (max 20% na cykl).

Leczenie niepłodności - zapłodnienie poprzez inseminację

Około 50% kobiet przed 40 rokiem życia, które zostaną poddane procedurze 6 cykli z inseminacją zajdzie w ciąże, około połowy tych które nie zajdą w ciąże w pierwszych 6 inseminacjach zajdzie w ciążę w kolejnych 6 inseminacjach. Daje to 75 % prawdopodobieństwo ciąży w 12 inseminacjach. 

Nie proponujemy wykonywania takiej ilości inseminacji. Nie wykonujemy więcej niż 6 inseminacji. Ciekawym jest fakt, że obliczony koszt urodzenia dziecka u kobiet, które najpierw decydują się na inseminacje w porównaniu do kobiet które od razu decydują się na procedurę in vitro jest większy, a ciążę uzyskuje się po dłuższym okresie leczenia. Wniosek - taniej i skuteczniej jest przejść procedurę in vitro niż rozpoczynać od inseminacji.

Zastosowanie w inseminacjach nasienia mrożonego daje mniejszą szanse na ciążę niż nasienia świeże ale nadal szansa na ciąże jest większa niż naturalne współżycie. Pomimo planowanej inseminacji należy zachować normalną aktywność seksualną.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.