Umów się na wizytę
Leczenie niepłodności

Test postkoitalny

Test postkoitalny

Test postkoitalny

Test postkoitalny, albo inaczej, test po stosunku ocenia jakość śluzu szyjkowego i przeżycia plemników po stosunku (wrogość śluzu) tuż przed owulacją. Test ten jest przydatny w wykrywaniu poważnych nieprawidłowości plemników i śluzu, a także nieprawidłowości interakcji plemnik-śluz.

Badanie PCT - jak wygląda?

Badanie PCT - jak wygląda?

Test po stosunku polega na badaniu pod mikroskopem próbki śluzu szyjkowego pobranego od czterech do ośmiu godzin po stosunku. Pobranie materiału trwa kilka sekund i przebiega bezboleśnie. Trudnością wykonania testu jest trafienie w idealny czas pobrania śluzu. W takim przypadku można polegać na obserwacjach pacjentki lub ocenie lekarza.

Badanie śluzu - wyniki testu po stosunku

W trakcie badania, przygotowuje się preparat bezpośredni ze śluzu i obserwuje się go pod mikroskopem. W przypadku obecności plemników poruszających się ruchem postępowym wynik badania jest dodatni. Jeśli obecne w śluzie plemniki się nie ruszają to mamy do czynienie z wynikiem ujemnym. Wyniki są podawane w krótkim czasie pacjentowi. 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.