Umów się na wizytę
Strefa wiedzy

Endometrioza niedoceniany problem w medycynie rozrodu

blog_7_995x809
Żeby móc leczyć najpierw trzeba zdiagnozować

Leczyliśmy wiele kobiet, które wcześniej odwiedziło wielu lekarzy i pamiętamy wielkie zdziwienie po postawieniu rozpoznania - endometriozy. Choroba jest rozpoznawana zbyt późno lub nie jest rozpoznawana wcale, a odpowiada za 80% niepłodności w grupie niepłodności idiopatycznej (o nieznanej przyczynie).  

Terapia endometriozy
Więcej

Leczenie endometriozy można realizować na wiele różnych sposobów: dieta antyoksydacyjna, witaminy i suplementy przeciwzapalne, gestageny (Dienogest, Norethisteron), jednofazowe i dwufazowe tabletki antykoncepcyjne, wewnątrzmaciczne systemy uwalniające hormony (np. Mirena, Levosert), analogi GnRH wywołujące farmakologiczną menopauzę i najnowsze doniesienia akceptujące antyestrogeny - Letrozol. Wybór metody leczenia realizowany jest przez proces decyzyjny gdzie najpierw lekarz proponuje trapie opisując zalety i możliwe skutki uboczne leczenia, następnie pacjent wyraża swoja opinię.

 Decyzja o leczeniu musi być wspólna: lekarza i pacjenta. Dla realizacji procesu terapeutycznego konieczna jest pełna współpraca pacjenta. Decyzja musi być dojrzała i przemyślana. Jeżeli endometrioza zajmuje jajniki to należy wystrzegać się leczenia operacyjnego, można rozważyć marsupializację torbieli endomertialnej alkoholem w przypadku słabej odpowiedzi na stymulację. Operacja na jajnikach prowadzi do zmniejszenia rezerwy jajnikowej i zmniejszenia szansy na ciążę. Jeżeli operacja endometriozy nie obejmuje usunięcia jajników to choroba nawraca w 90% przypadków.   

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.