Umów się na wizytę
Strefa wiedzy

Metody przygotowania nasienia

blog_5_995x809
Dlaczego nasienie poddajemy preparatyce?

Podczas inseminacji (IUI) lub zapłodnienia pozaustrojowego (IVF) pewne etapy naturalnej drogi wędrówki nasienia w drogach rodnych kobiety zostają ominięte. Należy zatem tak przygotować próbkę, aby zastąpić ich funkcje i wydzielić frakcję o najlepszych parametrach i bezpieczną do zastosowania w procedurach rozrodu wspomaganego.

Preparatyka nasienia ma na celu odseparowanie plemników od plazmy nasienia, w ten sposób aby uzyskać frakcję o wysokim odsetku plemników ruchliwych i prawidłowej budowie morfologicznej. W procesie tym zostają usunięte martwe plemniki oraz inne elementy komórkowe. 

Wybór metody zależy od jakości nasienia, dlatego przed rozpoczęciem preparatyki niezbędne jest wykonanie analizy nasienia. Ostateczna decyzja zostaje podjęta na podstawie wyników badania wspólnie z lekarzem oraz embriologiem lub diagnostą.

Swim-up, gradient gęstości, ZyMot
Więcej

Metoda swim-up wykorzystuje naturalną zdolność plemników do migracji z plazmy nasienia w kierunku odczynnika. Polega ona na naniesieniu warstwy odczynnika na umieszczoną w probówce próbkę nasienia, tak aby warstwy nie uległy zmieszaniu. Po inkubacji, przenosi się górną warstwę odczynnika, zawierającą plemniki o największej ruchliwości do czystej probówki i poddaje wirowaniu w celu zagęszczenia próbki.

Wirowanie nasienia w gradiencie gęstości pozwala na rozdzielenie różnych frakcji nasienia. Ruchliwe plemniki poruszają się aktywnie przez gradient i tworzą osad na dnie probówki.

 W tej metodzie stosuje się dwustopniowy gradient substancji rozdzielającej (40% i 80%), który razem z nasieniem umieszcza się w probówce tak, aby warstwy się nie zmieszały. Podczas wirowania elementy nasienia migrują poprzez gradient i są zatrzymywane na w miejscu odpowiadającym ich gęstości. 

Najnowszym osiągnięciem w dziedzinie preparatyki nasienia, z powodzeniem stosowanym w naszej klinice jest ZyMot. Metoda ta polega na separacji plemników na podstawie ich ruchliwości bez konieczności poddawania próbki wirowaniu. Nasienie zostaje naniesione na specjalną płytkę, która posiada membranę pokrytą porami o średnicy 8μm. Tylko aktywnie poruszające się plemniki są w stanie pokonać tą barierę. Otrzymujemy zatem bardzo czystą próbkę z plemnikami o najlepszych parametrach. 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.