Celem umówienia wizyty prosimy o pozostawienie swojego adresu mailowego i numeru telefonu - oddzwonimy w najbliższym możliwym terminie lub prosimy o telefon celem ustalenia najbliższego dogodnego terminu wizyty.
Mit: Przy metodzie in vitro często rodzą się bliźnięta
Podczas wizyt czasem słyszę od pacjentek, wypowiedziane marzenie: “Doktorze, chcę mieć bliźniaki”.
Ciąże mnogie, to częściej powikłanie niż planowane działanie. Nie można ich wykluczyć, ani zaplanować. Niemniej ryzyko ciąży bliźniaczej jednojajowej po procedurze in vitro jest większe niż naturalnie. Ciąże bliźniacze występują naturalnie z częstością jedna na 89 ciąż.
W jakich sytuacjach występuje większe ryzyko ciąż bliźniaczych?
- Jeżeli odchudzanie prowadziło do braku miesiączek, następowy wzrost wagi ciała po odchudzaniu nadrabia stracony prokreacyjnie czas w postaci mnogiej owulacji.
- Częściej ciąże bliźniacze występowały u Eskimosów (Inuitów), wśród ludów strefy subsaharyjskiej czy na Madagaskarze - wszędzie tam gdzie występował głód.
- Przez 3 miesiące po odstawieniu dwufazowych tabletek antykoncepcyjnych.
- Po rozpoczęciu leczenia hyperolactynemii.
Również podejmując terapię niepłodności, w większości sytuacji musimy rozważać ryzyko powstania ciąży mnogiej. Wynika to ze stymulacji jajników do produkcji większej ilości pęcherzyków w jajnikach. Najczęściej występują ciąże bliźniacze dwujajowe - bliźnięta mogą być wtedy różnej płci i nie muszą być do siebie podobne. Rzadziej występuje ciąża bliźniacza jednojajowa - bliźnięta są tej samej płci i są do siebie bardzo podobne.
Nie jest możliwym wyeliminowanie ryzyka powstania ciąży bliźniaczej jednojajowej, nawet po podaniu jednego zarodka w procedurze in vitro. Może on podzielić się na dwa. Ryzyko ciąży bliźniaczej jednojajowej po procedurze in vitro jest większe niż naturalnie. Zdecydowanie większe ryzyko ciąży trojaczej, czworaczej mamy w stymulacji jajników i działań prokreacyjnych własnych lub po inseminacji. Zawsze konieczna jest kontrola ilości rosnących pęcherzyków w trakcie stymulacji. Najliczniejsza ciąża w historii to ośmioraczki urodzone w USA po procedurze in vitro. Podano 5 zarodków z czego 3 podzieliły się na ciąże bliźniacze jednojajowe.