Umów się na wizytę
Leczenie niepłodności

Biopsja aspiracyjna endometrium z badaniem histopatologicznym

Biopsja aspiracyjna endometrium
Biopsja endometrium - komu jest zalecana?

Biopsja aspiracyjna endometrium to najprostsza metoda pobrania tkanki z jamy macicy do badania histopatologicznego. Można ją wykorzystać w sytuacji małego ryzyka - podejrzenia przerostu endometrium lub obniżonej płodności, gdzie możemy mieć obawę o receptywność endometrium (zdolność do implantacji - zagnieżdżenia zarodka).  Materiał przekazywany jest do badania histopatologicznego i można wykonać badanie na obecność komórek z ekspresją markera stanu zapalnego - CD 138.

Procesy naprawcze w uszkodzonej wyściółce macicy, mogą zwiększyć szanse na implantację zarodka.
Krok po kroku

Nie jest jasne, jak dokładnie działa biopsja endometrium, ale uważa się, że drapanie (ang. scratching) wyściółki macicy może wywołać reakcję zapalną, podobną do drapania na skórze. Późniejszy proces naprawy może zwiększyć szanse implantacji poprzez:

  • uwalnianie czynników wzrostu, hormonów i cytokin prozapalnych, które sprawiają, że nowo powstała wyściółka jest bardziej podatna na implantujący się zarodek,
  • aktywację genów ważnych dla przygotowania endometrium, których nie można w inny sposób włączyć w momencie próby implantacji.

Optymalny czas dla kobiety na wykonanie tego zabiegu to druga część cyklu przed rozpoczęciem leczenia IVF.

Biopsja endometrium jest prostą, tanią, mało inwazyjną metodą i trwa zwykle ok. 15-20 minut. Wykonuje się ją podczas wizyty ambulatoryjnej i jest to ta sama metoda, której używa się do pobrania próbki z endometrium.

Elastyczny cewnik (pipelle) jest wprowadzany przez szyjkę do jamy macicy, a następnie obracając  powoduje przerwanie wyściółki.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.