Umów się na wizytę
Zapłodnienie pozaustrojowe In Vitro

Stymulacja hormonalna do zapłodnienia pozaustrojowego

Stymulacja hormonalna do zapłodnienia pozaustrojowego

Stymulacja hormonalna do zapłodnienia pozaustrojowego

Cykl IVF rozpoczyna się od stosowania hormonów w celu stymulacji jajników do produkcji większej ilości komórek jajowych. Uzyskanie większej ilości komórek jajowych zwiększa szansę powodzenia leczenia. Ilość komórek jajowych zależy od rezerwy jajnikowej, dawki leków hormonalnych i zastosowanego protokołu stymulacji. Kontrolowaną stymulację do in vitro można prowadzić na szereg różnych sposobów - protokołów stymulacji.

Stymulacja hormonalna

Krok po kroku

Do leków, które lekarz może zalecić należą:

leki do stymulacji jajników - gonadotropiny - konieczność codziennego przyjmowania zastrzyków (FSH/LH, rzadziej cytrynian klomifenu, letrozol);
leki wspierające dojrzewanie oocytów (HCG, analog GnRH);
leki zapobiegające przedwczesnej owulacji (analog GnRH, antagonista GnRH, rzadziej gestageny).

Proces stymulacji kontrolowany jest przez wykonywanie badania USG w odstępach czasowych zaleconych przez lekarza i na podstawie obrazu z USG - wzrost pęcherzyków w jajnikach, dodatkowo w wybranych sytuacjach oznaczamy estradiol i progesteron.

Zwykle proces stymulacji trwa od jednego do dwóch tygodni. 

Proces stymulacji jajników może zostać przerwany najczęściej z powodu:

  • niezadowalającej odpowiedzi na stymulację;
  •  wyjątkowo rzadko może zdarzyć się rozwój zbyt wielu pęcherzyków, co stwarza ryzyko wystąpienia zespołu hyperstymulacji jajników;
  • inne wskazania medyczne.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.